Yetkinliklerin Değerlendirilmesi

08/06/2023 0 Yazar: Pınar Avcı

Çalışanların sergilediği üstün performans, işletmeleri başarıya taşıyan önemli araçlardan biri. Üstün performansı elde etmenin yolu ise bu performansı sergileyebilecek yetkinlikte çalışanlara sahip olmaktan geçiyor.

TalentAstra, çalışanlarınızı objektif değerlendirme deneyimi sunar!

Çalışanların kendi değerlendirmelerini görebildikleri ve gelişimleri için neler yapmaları gerektiğini takip edebildikleri bir arayüze sahiptir. Bu sayede çalışanlarınızın motivasyonlarını ve performanslarını artırmalarına destek olursunuz.

 1. Yetkinlik Atamaları
  Yetkinlik atamalarını zorunluluk ve gerekliliklere uygun şekilde takip eder. Ayrıca rol, pozisyon, birim ya da proses bazlı yetkinlik atamalarını yönetmenize yardımcı olur.
 2. Yetki ve Sorumluluk Dağılımı
  Yetkinliği değerlendirme ve yetkinlik onaylama adımlarının yetkilerini ayırarak, bu yetkileri farklı yönetim düzeylerine atamanızı sağlar. Bu sayede değerlendirmeler adil ve objektif olarak yapılır.
 3. Kariyer ve Terfi Planlama
  Kurumsal ve bireysel hedeflere bağlı kalmanızı sağlar. Böylelikle kariyer ve terfi süreçlerini doğru ve adil planlamanıza destek olur.
 4. İhtiyaca Uygun Eğitim
  Doğru yetkinlik ataması ve objektif değerlendirme ile açıkları net olarak ortaya koyabilirsiniz. Bu da size kurumsal ve bireysel ihtiyaçlara uygun eğitim planı yapmanıza olanak sağlar.

Yetkinlik Bazlı Değerlendirme Neden Önemli?

 • Eğitim ve deneyim, yetkinlikleri geliştirmenin iki temel adımıdır. Öncelikle eğitimler verilerek yetkinlikle ilgili bilgiler aktarılmalı, devamında uygulama ortamları oluşturularak deneyim kazandırılmalıdır.
 • Çalışanın bir konuyu biliyor olmasının ve bununla ilgili belli becerileri deneyimlemiş olmasının yanı sıra bu becerileri nasıl sergilediği de önemlidir. Bunun için işletmeler çalışanlarını yetkinlik bazlı değerlendirerek bu becerileri nasıl sergilediğini ölçmeye çalışırlar.
 • Değerlendirme sonuçları işletmelere iş standartlarının yerine getirilip getirilmediği ve çalışanın iş performansının nasıl olduğu konusunda fikir verirler.
 • Bu ölçümlerin yapılabilmesi için çalışanlara doğru yetkinliklerin atanması, iş standartlarına ve kariyer planlarına uygun şekilde yetkinlik hedeflerinin belirlenmesi gerekir.
  TalentAstra ile işe alım sürecinde yetkinlik analizi yaparak fazla istihdamın önüne geçebilirsiniz. Detaylı bilgi için www.talentastra.com‘u ziyaret edebilirsiniz.