Yetkinlik Yönetimi Aşamaları; Yetkinlik Modeli, Yetkinlik Seti ve Yetkinlik Kütüphanesi Nedir?

14/04/2023 3 Yazar: Pınar Avcı

Yetkinlik Yönetimi Aşamaları; Yetkinlik Modeli, Yetkinlik Seti ve Yetkinlik Kütüphanesi Nedir?

Günümüzde özellikle işletme yönetim süreçleri başta olmak üzere ‘Yetkinlik Yönetimi’ kavramını görüyoruz. Bu kavramı araştırırken karşımıza birden fazla alt başlık çıkıyor.. Bu başlıkların birleşimi ile başarılı bir işletme, yüksek performanslı ekipler ve memnun müşteri profillerine denk gelmemek mümkün değil. Bir önceki yazılarımızda Yetkinlik Yönetimi Nedir, İşletmelere Faydaları Neler ve Neden Yetkinlik Yönetimi yapmalıyız gibi soruların cevaplarını paylaşmıştık.

Şimdi ise sizlere en önemli nokta olan, Yetkinlik Yönetimi uygulaması ile yönetime başlamadan önce bilmeniz gereken kavramları paylaşıyor olacağız;

Yetkinlik Modeli Nedir?

Yetkinlik Modeli, bir işletme içerisinde Temel, Teknik ve Yönetsel yetkinliklerin tanımlanarak, işe alım, yetkinlik yönetimi, çalışan eğitimi ve gelişimi, işletme hedefleri gibi tüm işletme yönetim süreçlerinde standart bir sistem ve ortak bir dil oluşturmaktır. Çalışan personelin, sorumluluğundaki işi başarılı ve düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlayan, tanımlı bilgi ve beceri gereksinimlerini ortaya koyan genellikle insan kaynakları departmanı tarafından geliştirilen bir kılavuzdur. İşletme bünyesinde, performans ve insan kaynağı başarısının nasıl olması gerektiğini tanımlar. İşletmeler için yetkinlik modeli önemli bir rehber ve bir yol göstericidir.

Yetkinlik Seti Nedir?

Yetkinlik Seti, bir işletmede yer alan tüm iş konumlarına yönelik yetkinlik kriterlerinin ve seviyelerinin belirlendiği listeleri içerir. Çalışanlar, tanımlanan hedefler doğrultusunda ilerler ve mesleki ihtiyaç gelişimleri takip edilebilir. Yetkinlik seti, bir iş konumu için gerekli olan temel yetkinlikleri ve başka bir iş konumuna geçmek için gerekli olan yetkinlik seviyelerini de gösterir.

Yetkinlik Kütüphanesi Nedir?

Yetkinlik Kütüphanesi, yetkinlik setinde oluşturulan tüm yetkinliklerin tamamlanması ve ölçülebilir hale gelmesi ile oluşan işletme bilgi kaynağı olarak düşünebiliriz. Bu kütüphanede her iş konumu için gerekli yetkinlik setlerini görüntüleyebilir, tanımlanan yeterlilik koşullarını görebilirsiniz.

Bu aşamalarda en önemli basamak olan ‘Yetkinlik Seti’dir. İşletmenizin belirlediğiniz hedefe ulaşmasında, insan kaynağınızı doğru alanlarda kullanma, adil değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Bu sayede hem insan kaynağından tasarruf edebilir, performansı yüksek ekipler ile mutlu müşterilere sahip olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda, ‘Yetkinlik Seti Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?’ adlı yazımızı paylaşıyor olacağız.

TalentAstra yetkinliklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi için geliştirilmiş mükemmel bir yazılımdır. Detaylar için www.talentastra.com‘u ziyaret edin.