Yetkinlik Seti Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

20/04/2023 0 Yazar: Pınar Avcı

Yetkinlik Seti Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir önceki yazımızda, Yetkinlik Yönetimi aşamaları olan Yetkinlik Modeli, Yetkinlik Kütüphanesi ve Yetkinlik Seti’nden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Yetkinlik Yönetimi aşamalarından en önemli kısmı olan Yetkinlik Seti’nden bahsediyor olacağız.

Yetkinlik Seti Nedir?

Yetkinlik Seti, bir işin gerektirdiği bilgi, beceri ve özelliklerin listesini içerir ve bu özelliklerin nasıl ölçüleceğini belirler. Bu setler, bir işi yapabilmek için gerekli olan yetkinliklerin tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olur ve bu şekilde çalışanlar arasından en uygun olanları seçmemize yardımcı olur.

Yetkinlik Setleri, işyeri eğitim programları geliştirmek, çalışanların gelişimine ve performans değerlendirmelerine de yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu setlerin temel amacı işletmede çalışan tüm çalışanların davranışlarını tanımlamada yardımcı olmak ve işletmeler için işleyiş sözlüğü ve iş rehberi olarak da düşünebiliriz. Bu sayede çalışanlar için başarının tanımını yapmış olur ve bir yol haritası da çizmiş olursunuz.

Yetkinlik Seti Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aşağıda, bir yetkinlik seti oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bazı noktaları sizler ile paylaşıyoruz;

  • İşletme Stratejilerine Uygun Olmalı: İşletmenin hedefleri ve stratejileri ile uyumlu olmalıdır. Böylece, işletmenin ihtiyaç duyduğu yetkinlikler belirlenerek, bu yetkinlikleri sergileyebilecek çalışanlar işe alınabilir veya mevcut çalışanlar yetkinliklerini geliştirerek daha verimli hale getirilebilir.
  • İşletme Sektörüne Uygun Olmalı: İşletme sektöründeki güncel ve ilgili yetkinlikleri içermelidir. Bu sayede, çalışanlar işletmenin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlayarak, işletmenin rekabet gücünü artırabilir.
  • Ölçülebilir Olmalı: Her bir yetkinlik için ölçülebilir bir tanımı tanımlamalıdır. Böylece, yetkinlikleri ölçmek ve geliştirmek daha kolay hale gelebilir.
  • Çok Sayıda Yetkinlik İçermemeli: Çok sayıda yetkinlik, çalışanların hangi yetkinlikleri öğrenmeleri gerektiğini anlamalarını zorlaştırabilir ve yetkinliklerin öğrenimi ve geliştirilmesi daha az etkili hale gelebilir.
  • Geri Bildirime Dayalı Olmalı: Mevcut çalışanların geri bildirimlerine dayanarak oluşturulmalıdır. Böylece, çalışanların mevcut durumlarını ve ihtiyaçlarını analiz edebilir ve işletmenin ihtiyaç duyduğu yetkinlikleri belirlemek için bu bilgiler kullanılabilir.
  • Güncel Olmalı: Çünkü işletmelerin hedefleri ve stratejileri zamanla değişebilir ve bu değişiklikler, çalışanların ihtiyaç duyduğu yetkinlikleri etkileyebilir.

Kısacası Yetkinlik Setleri işe uygun öncelikli hedeflerinizi belirler ve zamanı etkin bir biçimde yönetmenize yardımcı olur.

TalentAstra, yetkinliklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi için geliştirilmiş mükemmel bir yazılımdır. Detaylar için www.talentastra.com‘u ziyaret edin.