Yetkinlik Gelişim Takibi

13/06/2023 0 Yazar: Pınar Avcı

Yetkinlik Gelişim Planları

Beceri boşluklarına uygun ve çalışan bazlı gelişim planları ile hedefinize ulaşın.

Çalışanların yetkinliklerini geliştirmesi için eğitim imkanları ve eğitimde öğrendiklerini deneyimleyebilmeleri için uygun çalışma ortamı sağlayan işletmeler hedeflerine emin adımlarla ilerler.

 1. Beceri Boşlukları
  Beceri boşluklarına uygun şekilde gelişim planı hazırlar. Dinamik yapısı ile zorunlulukları koruyarak, gelişim planında uygun gördüğünüz değişiklikleri yapmanıza imkân sunar.
 2. Denetime Hazır
  Planladığınız her hedefe zamanında ulaşmanız için bildirim ve eskalasyon sistemi oluşturur. Gelişim aşamaları ile ilgili kanıtları saklar ve işletmenizi her an denetime hazır tutar.
 3. Periyot Belirleme
  Yıl veya periyot bazlı dönemler ile istediğiniz aralıkta gelişim takibi yapabilir. İstediğiniz periyot ya da dönemde, güncel veya geçmiş veri üzerinden anlık polivalans tabloları ve gelişim raporlarını hazırlar.
 4. İş Kazaları ve Kayıpları
  İş güvenliği veya yasal sorumluluklar ile ilgili gelişim aşamalarını takip edebilir, bunları tekrarlı olacak şekilde planlayarak iş kazaları ve kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Yetkinlik, Yetkinlik Modeli, Beceri Boşluğu ve TalentAstra

 • Yetkinlik, kişinin aldığı eğitim veya edindiği tecrübe sonucunda sahip olduğu özel bilgi birikimi, becerileri ve teknik uzmanlığıdır.
 • Yetkinlik modeli, bir işin bilgi ve beceri gereksinimlerini tanımlayan çerçevedir. Çalışanların başarılı bir iş performansı sergileyebilmesi için oluşturulan yetkinlikler koleksiyonudur.
 • Bir yetkinliğin hedefi ile çalışanın o yetkinlikteki mevcut seviyesi arasındaki fark “beceri boşluğu“(Skill Gap) olarak tanımlanır. Beceri boşluklarını eğitim ve deneyim gibi aktiviteler ile tamamlamak mümkündür. Böylece hangi yetkinliğin ne kadar geliştirileceği de belirlenmiş olacaktır.
 • TalentAstra yetkinlik kütüphanesi ile öncelikle ihtiyaç duyduğunuz en doğru yetkinlik koleksiyonunu oluşturmanıza yardımcı olur. Çalışanların değerlendirmeleri tamamlandığında da beceri boşluklarını istenilen detayda raporlayabilir, böylelikle beceri boşluklarına uygun ve çalışan bazlı gelişim planlamaları yapabilirsiniz.

Daha fazlası için www.talentastra.com‘u ziyaret edebilirsiniz!