Yedekleme Planı

19/06/2023 0 Yazar: Pınar Avcı

‘İş sürekliliğini sağlar ve işgücü açığı nedeni ile oluşabilecek risklerden korur.’

TalentAstra ile kaynak tahsisini verimli bir şekilde yönetebilir, iş güvenliği risklerini ortadan kaldırabilir ve üretim maliyetlerinizi azaltarak kârlılığınızı artırabilirsiniz.

TalentAstra ile Gelecekte Oluşabilecek Risklerin Önüne Geçin

İş sürekliliğini sağlamak ve işgücü açığı nedeni ile oluşabilecek riskleri en aza indirmek için organizasyon içinde kilit özelliklere sahip ve gelecekte ihtiyaç olabilecek pozisyonları belirleyin.

 1. Kritik Yetkinlikleri Belirleme
  Organizasyon içinde kilit önem taşıyan işleri ve bu işlerin yapılabilmesi için gerekli olan yetkinlikleri belirler. İşletmede bu yetkinliklere sahip olması gereken minimum kişi sayısını belirler ve takip eder.
 2. Geçici Transferler
  Anlık üretim ihtiyaçlarını öncelikle kendi kaynaklarınızla karşılamayı hedefler. Bunu yaparken de iş güvenliği kuralları ve gerekliliklerini dikkate alarak geçici transferleri yönetir.
 3. Surplus Çalışanlar
  Üretim planlarınıza uygun olarak hangi çalışanların ne zaman boşa çıkacağını görür ve gelecek üretim planlarınızı yönetebilmeniz için size destek olur.
 4. Ek Yetkinlikler
  Gelecekte ihtiyaç duyulabilecek yetkinlikler için veya uygun gördüğünüz yetkinlikler için çalışanlarınıza ek yetkinlikler tanımlar ve gelişimlerine destek olur.

İşletmeler kaynaklarını verimli kullanmak ve minimum maliyetle üretim yapmak isterler.

Ancak zaman zaman yapılan kötü kaynak tahsisi veya planlaması maliyet artışı, müşteri kaybı ve iş kazası gibi istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. İlk olarak iş sürekliliğini sağlamak ve işgücü açığı nedeni ile oluşabilecek riskleri en aza indirmek için organizasyon içinde kilit önem taşıyan işlerin ve bu işlerin yapılabilmesi için gerekli olan yetkinliklerin belirlemesi gerekir. Sonrasında da işletmede bu yetkinliklere sahip olması gereken minimum kişi sayısı belirlenmelidir. İş sürekliliğini sağlamak ve işgücü açığı nedeni ile oluşabilecek riskleri en aza indirmek için organizasyon içinde kilit önem taşıyan ve gelecekte ihtiyaç olabilecek pozisyonlar belirlenir. İyi bir kaynak tahsisi ve planlaması için üretim planını bilmenin yanı sıra işletmenizde hangi yetkinliklere ihtiyaç duyulduğunu ve çalışanlarınızın bu yetkinliklerin hangilerine sahip olduğunu bilmeniz gerekir.

TalentAstra ile;

 • Vizyonunuza ulaşabilmek için ihtiyaç duyacağınız yetkinlikleri ve mevcut işlerinizi sürdürebilmek için ihtiyacınız olan yetkinlikleri detaylarıyla görebilir ve bu yetkinliklerden kritik olanları seçerek olması gereken minimum sayılarını belirleyebilirsiniz.
 • Ekiplerinizin ne zaman boşa çıkacağını takip edebilirsiniz.
 • Üretimi gerçekleştirecek olan ekibin yeterli olmaması durumunda, işletmenizde yedeklemiş olduğunuz diğer çalışanlarınızdan bu ekibe geçici transferler yapabilirsiniz.

Daha fazlası için www.talentastra.com‘u ziyaret edebilirsiniz!