Neden Yetkinlik Yönetimi Uygulamalıyız?

17/03/2023 1 Yazar: Pınar Avcı


Neden Yetkinlik Yönetimi Uygulamalıyız?

İşletmelerin başarısı ve bu başarının sürdürülebilmesi için insan kaynağı önemli bir faktördür.

Bunun bilincinde olan işletmeler, Yetkinlik Yönetim Sistemleri kullanarak çalışanlarının yetenek ve becerilerini geliştirmeyi hedeflerler. Yetkinliği gelişen çalışanlar standartları geliştirecek, yaptıkları faaliyetler ile işletme hedeflerine katkı sağlayacaklardır. Yetkinlik gelişiminin bir sistem üzerinden yürütülmesi bilgiyi çoğaltacak ve şeffaflaştıracaktır.

Neden Yetkinlik Yönetimi kullanmalıyız? sorusuna verilebilecek birçok cevap vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda paylaşıyoruz;

İşi Yapabilecek Yetkin Çalışanlar,

Yüksek Performanslı Ekipler,

İhtiyaçlara Uygun Eğitim Planlaması,

Üretime Uygun Kaynak Planlaması,

İş Kayıplarının ve İş Kazalarının Önüne Geçmek.

 • İşi Yapabilecek Yetkin Çalışanlar
  İşletmeler, çalışanlarının tek başına iş yapabilecek yetkinlikte olmasını isterler. Bunun için işe alım ve yerleştirme aşamasından itibaren Yetkinlik Yönetimi yapmak isterler.

 • Yüksek Performanslı Ekipler
  Yetkinlik Yönetimi ile işletme genelinde ortak bir dil oluşturulur. Bu sayede işin ihtiyaçlarına uygun olarak ekipler kurmak mümkün olabilir.
 • İhtiyaçlara Uygun Eğitim Planlaması
  Periyodik değerlendirmeler ile hem departman hem de bireysel çalışan becerileri ölçümlenir. Bu ölçüm ve değerlendirmeler sonrası ihtiyaç duyulan eksiklikler tamamlanabilir.
 • Üretime Uygun İnsan Kaynağı Planlaması
  Üretim ihtiyaçlarına uygun olarak birimler arası çalışan transferlerini yönetebilir. Bu sayede ilave bir kaynağa ihtiyaç duymadan üretimi gerçekleştirebilir.
 • İş Kayıplarının ve İş Kazalarının Önüne Geçmek
  İş kazaları, işletmeler için maddi ve manevi kayıpları olan kabul edilemez durumlardır. Bunları önlemek için ihtiyaçları doğru belirlemek ve gelişim açıklarını gidermek isterler.