Hard Skills Nedir?

23/02/2024 0 Yazar: Pınar Avcı

Bugün sizlerle hard skills hakkında bilgi paylaşacağız. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan ve iş hayatında da oldukça önemli olan bu konuyu daha samimi bir şekilde ele alalım istiyoruz.

Öncelikle hard skills nedir diye sormak istiyoruz. Belki de bu terimi daha önce duymuş olabilirsiniz. Peki, hard skills sadece iş yerinde performansımızı artıran, kariyerimizi şekillendiren becerilerden mi ibaret? Aslında hayır diyebiliriz. Hard skills, hayatımızın her alanında işimize yarayan ve geliştirdikçe bize güç katan pratik yeteneklerdir.

Mesela programlama becerileri. Şu anda bu yazıyı okurken kullandığınız cihazın yazılımını geliştiren kişilerin bilmesi gereken temel bir hard skill. Bu beceri sayesinde bugün dünyanın herhangi bri yerindeki geliştirici, kendi hayallerini gerçeğe dönüştürebilir. Peki ya siz? Belki de bir programlama dili öğrenmeye başlamak istediniz belki de önceden denediniz ve başarılı oldunuz. İşte bu da bir hard skill kazanmanın güzel bir örneği olabilir.

Ya da mühendislik becerileri… Her gün karşılaştığımız teknoloji harikası ürünlerin arkasında ise mühendisler, mühendislerin bilgi ve yetenekleri yer alıyor. Belki siz de bir projede yer almak ve hayatımızı kolaylaştıran bu ürünlerin yapımının bir parçası olmak istediniz. Belki de elinizdeki arızalı cihazı tamir etmeyi başardınız. İşte bu da hard skill’in pratikte kullanılmasının güzel bir örneği.

Finans ve muhasebe becerilerini unutmamak gerekir. Hayatlarımızı şekillendiren finansal rapor ve bütçeler… Bunların arkasındaki sır perdesi ve rakamlar dünyasını aralayanlar ise finans ve muhasebe uzmanlarının hard skills’leridir. Hepimiz kendi bütçelerimizi yönetiyoruz ve planlamalar yapıyoruz. İşte bu da hard skill’in günlük hayatta kullanımının güzel bir örneğidir.

Hard skills iş hayatında belki de net bir şekilde ortaya çıkar. Ancak hayatımızın her alanında gördüğümüz gibi önemlidir. Ne kadar hard skill’e sahip olursak, o kadar donanımlı ve güçlü oluruz.

Yeni beceri öğrenmekten korkmayın ve hayatınızı zenginleştirmek için cesur adımlar atın!

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!