Google’ın Tarihçesi

14/06/2023 0 Yazar: Pınar Avcı

Google’ın Tarihçesi

Arama motorları arasında yaygın olarak Google kullanılmaktadır. Hatta günümüzde internette bir sözcüğü aramak Google ile o kadar bütünleşti ki ‘googling’ (google’lamak) sözlüklerde yerini almaya başladı.
Peki internet kullanıcılarının en az bir kere de olsa ziyaret ettiği adresin hikâyesi nedir?

Google’ın hikâyesi 1995 yılında Stanford Üniversitesi’nde başladı. 1996 yılında doktora öğrencileri Larry Page ile Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’ne ait hesaplama ve veri araştırma projesi olan “BackRub” adını verdikleri arama motorunu geliştirdiler. BackRub, sunucuların kaldıramayacağı kadar büyüklüğe ulaştıktan sonra Stanford Üniversitesi’nin serverlarından Larry’nin yurttaki odasına taşıdılar ve yeni isim aramaya başladılar. Larry Page ve Sergey Brin’nin misyonları “internet üzerindeki sınırsız bilgiyi organize etmek, bilgiyi evrensel düzeyde kolayca ulaşılabilir ve kullanışlı olmasını sağlamak” idi. Misyonlarını temsil ettiğini düşündükleri Googol kelimesinden esinlenerek projelerinin ismini Google ismiyle değiştirdiler. Googol kelimesi, Amerikalı matematikçi Edward Kasner tarafından 1’in yanına 100 tane sıfır koyulması ile elde edilen sayıya verilen isimdir. (Bu sayının bulunuşunun devamında ise googol sıfırın takip ettiği 1 anlamına gelen “Googolplex” yani 10googol sayısını icat etmiştir.) Sitenin ismi ilk olarak “google.stanford.edu” idi. 15 Eylül 1997’de ise “google.com” ismini satın aldılar.

Google’ın ilk veri merkezini terabyte kapasiteli diskleri ile Larry’nin yurttaki odasına yerleştirerek hayata geçirdiler. Sergey ürünü anlatarak proje için kaynak arıyordu fakat şirketler sıcak bakmıyordu. Maddi anlamda sıkıştıkları noktada Sun Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim Google Inc. adına 100.000$ çek yazdı. Fakat henüz böyle bir firma olmadığı için çeki uzun süre bozduramadılar.

1998 yılında 3 kişilik kadroya sahip olan şirketlerini arkadaşları olan Susan Wojcicki’nin garajına yerleştirdiler ve şirketlerini resmi olarak kurdular. Beta aşamasındaki siteleri ilgi çekmeye başladı ve PC Magazine, en iyi 100 internet sitesi ve arama motoru arasında girdi. 21 Eylül 1999’da da beta yazısını kaldılar.

Google ilerleyen zaman içinde büyüyerek 2003 yılında Mountain View, California’daki şu anki karargâhına (“The Googleplex”) taşındı. 19 Ağustos 2004 yılında da halka arz oldu. Hikâyenin devamı da bildiğimiz gibi yıllar içerisinde Gmail, Google Maps, Android İşletim Sistemleri, Youtube vb. bünyesine dâhil etti. Şuanda da Google Deep Learning, sürücüsüz otomobil vb. projelere de yönelmiş durumdadır.